Portál,  Recenze,  Spolupracujeme

Mami, kdy už konečně umřeš – recenze

Mami, kdy už konečně umřeš

Mami, kdy už konečně umřeš
Autor:Rosenberg, Martin

Překladatel: Podlešáková, Štěpánka
Nakladatel:Portál
ISBN:978-80-262-1017-7
EAN:9788026210177
Počet stran / vazba176 / Brožovaná
Rok vydání 2016
Anotace:
Autorka v knize vypráví svůj příběh o tom, jak se nastěhovala ke svým rodičům, aby se mohla starat o svou matku, která trpěla demencí. Snažila se dělat všechno správně, ale musela se vyrovnávat s tím, že její matka se pomalu, ale jistě začala stávat neznámým člověkem. Žena, kterou kdysi milovala, už zmizela, najednou tu místo ní byla dementní osoba, která trápila své okolí záchvaty agrese. Jednoho dne se Martina přistihla, že říká: „Mami, teď už můžeš jít. Prosím, jdi už.“ Martinin příběh není ojedinělý a její kniha se v Německu krátce po svém vydání stala bestsellerem.
Martina Rosenberg je německá novinářka a spisovatelka.

Recenze:

Až budu stará, nemohoucí a budu trpět nějakou nemocí chci do domova důchodců. Rozhodně nepřipustím, aby moje dcera musela prožívat to, co autorka knihy.
Je pro mě těžké psát recenzi na knihu, která je přímo ze života toho, kdo jí napsal. Ano, našly by se nějaké maličkosti, které by se možná daly napsat jinak, ale ve výsledku to není důležité. Rozhodně ne pro autorku. Kniha má jasně vypovídat o osudu toho, kdo se musel o dementní maminku postarat a komu to tatínek rozhodně neusnadňoval. Ano, zajímal by mě pohled na celou věc ze strany manžela paní Martiny a její dcery. Mám spoustu otázek na oba dva členy rodiny. Ale uspokojily by mě odpovědi? Bylo by mi to vůbec k něčemu? Asi ne. Protože příběh autorky mě natolik pohltil, že i když jsem byla občas naštvaná za její věčné „já já já“, naprosto jsem jí chápala a v její situaci bych se nezachovala jinak. A kdybych nakonec měla o všem napsat příběh, dopadlo by to stejně. Obdivuji její náturu, její odvahu a její sebeobětování. Stejně tak ale musím smeknout pomyslný klobouk před zbytkem rodiny za neskutečnou trpělivost.
Nejde ani negativně a ani pozitivně kritizovat styl psaní. Na tom u této knihy prostě nezáleží. Důležitý je obsah sdělení, nikoli jeho forma. A obsah mě vtáhl do života spisovatelky natolik, že jsem za jedno odpoledne přečetla knihu celou a žila život někoho jiného. Jedno odpoledne stačilo, abych pochopila život s dementním člověkem. Děkuji pěkně..nechci.
A i když kniha není klasickou beletrií, rozhodně stojí za přečtení i pro ty, co by jí v regálech knihkupectví přešli a nevšimli si jí. Je nenápadná, není jí vidět, ale po přečtení jí budete ještě dlouho slyšet ve své hlavě. Jsem ráda, že jsem jí nepřehlédla.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Portál a budu se těšit na další knihu ze skutečného života.

Ukázku můžete nalézt zde: Ukázka knihy